Pronksi hooldamine

Pronksist teoste hooldus sõltub väga palju sellest, millistele keskkonnamõjudele need peavad vastu panema. Oluliseks teguriks eriti põhjala kliima välitingimustes on temperatuuride suured vahed, mis lisaks pinna kahjustustele võivad ohustada õhema pronksikihiga struktuuriosasid. Karmimatele kliimaoludele avatud taiesed nõuavad kindlasti tihedamalt ülevaatust.

Tasub meeles pidada, et enne pronksi puhastamist mõne keemilise ainega, võiks selle sooja seebilahuse ja pehme harjaga üle käia. Isegi nõrk seebilahus eemaldab väga hästi argisaaste, sõrmejäljed ja ilmastiku põhjustatud mustuse. Ulatamaks pisimaisse süvendeissegi, kuhu suurema harjaga ei pääse, võib kasu olla väiksematest harjadest, sealjuures tavalisest hambaharjast.

Pronkstaiestelt, mis puutuvad tihti kokku veega või asuvad purskkaevu ansamblis, võib lubjasette eemaldamine osutuda seebiveega keeruliseks. Seetarvis käitatakse mehhaanilisi tööriistu, kuid nende käsitlemisel peaks olema ettevaatlik, et mitte vigastada väga sügavalt pronksi poorset pinda või selle viimistlust. Mehhaaniliste kahjustuste parandamine ja peitmine on keeruline ning aeganõudev ettevõtmine. Kui pronks on siiski kahjustatud, kas ilmastiku, tuule või inimtegevuse tagajärjel, tasub kindlasti abi otsida eriala asjatundjatelt, sest tuletööd ja pronksikeevitus erinevad levinud keevitustehnoloogiatest.

Kaitse eesmärgil, eriti välitingimustes, kaetakse pronks mõnikord õhukese lakikihiga, kuid peenema maitsega kunstihuvilisele ei pruugi selline variant olla vastuvõetav, kuna riivab esteetilist tundlikkust. Tavaliseks praktikaks on siiski pronksi vahaga katmine. Vaha eelis võrreldes teiste viisidega on see, et vaha läheb sügavale materjali pooridesse ega kaitse ainult pindmist kihti. Sellegipoolest igasugune vaha pole kunstiväärtuste kaitseks sobilik. Auto poleerimisvahas on näiteks koostisosi, mis võivad pronksi kahjustada, pealegi on autovahal omadus pleekida ja see jätab pronksile pealekandmisjäljed. Sellepärast on soovitav enne keemiliste lahuste ja vahade kasutamist pidada nõu eriala asjatundjatega, sest ainete huupi tarvitamine võib anda vastupidise tulemuse või isegi teha pronksi kahjustustele altimaks.

Pronksi kaitseks on soovitav seega tavaline pesu seebilahusega ning pinna vahatamine. Viimase pealekandmisel peaks pronks olema täiesti kuiv. Vastasel juhul jääb niiskus vahasse lõksu ja hakkab materjali seestpoolt hiljem kahjustama. Kui hooldustoimingud laitmatult teostada, on vaha kasutamise eeliseks seegi, et taies näeb veel pikka aega värske välja.


Tekst: Enriko Mäsak